Zajímavosti
v okolí chaty

Jeseníky jsou horským rájem s mnoha
přírodními, i historickými poklady.
V Jeseníkách jsou stovky dobře
značených tras. Vyhlášená
střediska
zimních sportů
, ale i lázně, památky
a kulturní akce.

více   

Zajímavosti v okolí

Užitečné odkazy:


Chata se nachází v chráněné krajinné oblasti Jeseníky v údolí potoka na úpatí Hrubého Jeseníku.

Svou polohou je vhodná pro letní i zimní rekreaci. V okolí chaty jsou značené turistické a cyklistické stezky a dostatek lesů ke sběru lesních plodin. Více na www.mapy.cz

 

V létě ke koupání slouží na zahradě bazén, dále lázeňský bazén 8 km v Karlové Studánce, Nové Welness centrum v Bruntále 13 km nebo na Slezské Hartě vzdálené 18 km je možnost rybolovu, koupání a zapůjčení loděk a šlapadel. Viz plánování trasy níže.

 

V zimě jsou zde velmi vhodné sněhové podmínky pro běžkaření a nejbližší lyžařský vlek je 5km v Suché Rudné. Asi 13 km je pak vyhlášené lyžařské středisko Karlov - Malá Morávka, kde se nachází 11 lyžařských vleků. A k dalším ještě výše položeným vlekům na Ovčárně a Pradědu, se dostanete kyvadlovou autobusovou dopravou z 5 km vzdálené Hvězdy. Viz plánování trasy níže.

 


Jeseníky:

Nechte se okouzlit touto oázou pohody a zákoutími plných zajímavostí. V Jeseníkách si každý najde to své. Pro milovníky sněhu se tato střecha Moravy může pochlubit množstvím lyžařských vleků a udržovaných běžeckých stezek, lyžuje se tu většinou od listopadu až do poloviny května. Pokud jste přece jenom fandou teplejšího počasí, navštivte krápníkové jeskyně, okuste zdejší vodopády. Projděte se rašeliništi a načerpejte energii v Karlově Studánce či jiných lázeňských centrech této oblasti. Pro požitkáře lze mnohé z těchto míst shlédnout i z koňského hřbetu. No a než půjdete dál, vystoupejte na některou z rozhleden, ať si naplno užijete krásné přírodní scenérie.

Zdroj: tipynavylet.cz

 

Slezská Harta:

Slezská Harta je údolní nádrž na řece Moravici u osady Slezská Harta. Stavba byla zahájena v roce 1987 a dokončena v roce 1997. Napouštění nádrže začalo počátkem roku 1996 a bylo ukončeno již v roce 1998 kvůli katastrofickým povodním v roce 1997. Podle rozlohy je devátá největší v České republice. Vodní plocha tvarem připomíná čínského draka a je členěna četnými zátokami. Součástí vodního díla je malá vodní elektrárna, vybavená dvěma Francisovými turbínami o výkonu 0,39 a 2,75 MW. Přehrada se využívá pro výrobu energie, jako havarijní protipovodňová ochrana, pro chov ryb, sportovní rybolov, rekreaci (koupání a vodní sporty - jachting). Natáčel se zde velkofilm Johanka z Arku. Také dodává užitkovou vodu pro Ostravsko.
Více na www.slezskaharta.eu

Zdroj: wikipedia.org
 

Wellness centrum Bruntál:

Areál je výborným místem pro zábavu a relaxaci u všech věkových skupin. Návštěvníci všech generací mají v tomto moderním zařízení možnost výběru mezi relaxačním pobytem či sportovními aktivitami.  Můžete se těšit na 25 m dlouhý plavecký bazén s šesti dráhami, relaxační bazén s řadou masážních prvků, vířivky, výukový bazén a divokou řeku. Odvážní návštěvníci se mohou spustit na stometrovém krytém tobogánu. Aromatická parní sauna je nepostradatelnou součástí centra. K občerstvení návštěvníků uvnitř bazénové haly slouží tzv. mokrý bar, který je přístupný v plavkách. Ostatní návštěvníci se mohou občerstvit v restauraci v přízemí, kde jde mimo jiné i fitness centrum, masáže, kosmetika a obchod se sportovním zbožím. Otevřeno denně od 7 - 21 h, v pondělí otevřeno
od 10.00 hod. Parkování v areálu Wellness centra zdarma. Teplota vody
v rekreačním a výukovém bazénu je 30°C, plavecký bazén 28°C, vířivky 33°C.
Všechny bazény se slanou vodou!

Více na www.wellnessbruntal.cz

Zdroj: wellnessbruntal.cz
 

Památky Bruntál:

Městská památková zóna, nejstarší královské město u nás, založeno už roku 1213. Zámek vznikl roku 1579 přestavbou a rozšířením gotického hradu, existujícího už před rokem 1432, vznikla tak hodnotná stavba severské renesance s trojúhelníkovým nádvořím a patrovými arkádami, do dnešní podoby byl barokně přestavěn po požáru v letech 1766-68, portál z roku 1779. V sálech prvního patra hodnotné reprezentační místnosti s původní výmalbou. V objektu také hodnotná kaple s řadou cenných obrazů - pouze zlomek původní sbírky. V zámku muzeum, které roku 2007 oslavilo stoleté výročí vzniku. Kolem zámku park, založený již v 16.stol., upraven na přelomu 18. a 19.stol. (2,57ha), v parku raně barokní terasa, pavilon, řada plastik a na původní průběh městských hradeb upozorňující romantické bašty. Jádrem města je pravidelné čtvercové kolonizační náměstí ze 13.stol. (po rekonstrukci), na náměstí a v okolních ulicích měšťanské domy s renesančními jádry, upravené barokně čí klasicistně. Pozoruhodný je zejména Gabrielův dům ze 16.stol. s vysokým volutovým třípatrovým štítem, který je ukázkou slezské renesance, dále pak barokní dům č.p. 23 z 18. stol. se štukami a č.p. 30 s typickou klasicistní fasádou. Barokní radnice byla upravena empírově počátkem 19.stol. Na několika místech zachovány zbytky městských hradeb z počátku 16. stol. budované z hrubého lomového kamene do výšky až 4 m, dochována také bašta v okružní ulici nedaleko náměstí. Na náměstí barokní morový sloup sv. Trojice z roku 1715. Dále farní kostel Nanebevzetí P. Marie, trojlodní stavba s raně gotickým kněžištěm ze 13.stol. a křížovými žebrovými klenbami, byl upraven renesančně koncem 16.stol. Barokní piaristický klášter s kostelem P. Marie Těšitelky z let 1731-52, 58, klášter čtyřkřídlý, upraven roku 1847 a počátkem 20.stol. - dnes učiliště. U hřbitova kaple sv. Michala, osmiboká raně barokní centrála z roku 1674, opravená roku 1790 a v 19.stol.
Uhlířský vrch: 672 m.n.m., krajinná dominanta a přírodní památka (3,7 ha od roku 1965), jedna z nejmladších sopek na našem území, ve stěnách opuštěného lomu (těžba od 19. stol. do 1960) odkryty sopečné vyvrženiny. Nad stěnou malebný poutní kostel P. Marie, kvalitní jednolodní barokní stavba z let 1756-65 postavená na místě kaple. Ke kostelu vede památná čtyřřadá alej lip, vysazená v letech 1766-70, v letech 1885-89 prodloužená až ke Kobylímu rybníku, celkem 350 stromů. Vyhlídka na Jeseníky a na Kočov, Venušinu sopku, Velký a Malý Roudný.
Více na www.mubruntal.cz

 

Karlova Studánka:

Karlova Studánka je lázeňská obec. Se svou nadmořskou výškou 800 m n. m. je nejvýše položenou obcí bruntálského okresu. Jen kousek odsud leží nejvyšší vrchol Jeseníků - Praděd. Rozlohou je druhou nejmenší obcí v České republice. V obci se nachází bazénový komplex s vodoléčbou a termoterapií, tělocvična a fitcentrum Orlík, dva tenisové kurty (v zimě kluziště), v zimě můžete využít 600 metrů dlouhou sjezdovku. Známým a navštěvovaným místem v lázních je také uměle vybudovaný vodopád na řece Bílá Opava. V horní, tedy západní, části obce se nachází geologická expozice kamenů z Jeseníků a ještě dále dřevěná Kaple sv. Huberta. Věřící můžou navštívit kostel Panny Marie Uzdravení Nemocných. Většina kulturních akcí se zde koná v lázeňském domě Libuše.
Z Karlovy studánky směrem k Pradědu vede naučná stezka Bílé Opavy, po které můžete dojít až k chatě Barborka. V okolí je také mnoho cyklostezek.
Více na www.kstudanka.cz

Zdroj: wikipedia.org
 

Hrad Sovinec:

Přírodní park Sovinecko je pojmenován podle městečka Sovinec, nad nímž se vypíná impozantní stejnojmenný hrad - velmi vděčný turistický cíl. Současný rozsáhlý hradní areál Sovince, který vévodí okolní lesnaté krajině, vznikal po několik staletí. Na počátku 14. století jej postavili příslušníci rodu, kteří se od roku 1348 titulují jako páni ze Sovince. Vzpomínkou na původní nevelký hrad, sloužící jako opěrný bod pro kolonizaci okolí, je mohutná válcová věž. V nedávné době prošla rekonstrukcí, byla zastřešena a upravena na rozhlednu.
Více na www.hradsovinec.cz

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz
 

Rešovské vodopády:

Rešovské vodopády, jedny z nejhezčích u nás. Stranou hlavních dopravních cest se uprostřed lesů v podhůří Jeseníků ukrývají jedny z nejhezčích vodopádů na našem území. Nejsou nejvyšší, nejmohutnější ani nejznámější, mají však vždy dostatek vody a lze je navštívit kdykoli v roce. Rozhodně nikdy nezklamou, což platí i pro zimní období.

Zdroj: http://cestovani.idnes.cz


Plánování trasy:

z chaty do Karlovy Studánky

Délka trasy asi: 7 km, odhadovaný čas: 10 min
Podlesím dále po silnici druhé třídy č. 450 přes Hvězdu do Karlovy Studánky. Parkování za poplatek. GPS: 50°4'28.2"N, 17°18'2.9"E

» Více trasa na serveru nebo


z chaty na Ovčárnu

Délka trasy asi: 11 km, odhadovaný čas: 15 min
Podlesím dále po silnici druhé třídy č. 450 na Hvězdu. Parkování za poplatek GPS: 50°4'0.2"N, 17°18'20.0"E. Z Hvězdy kyvadlová doprava nebo až na Ovčárnu (regulovaná doprava). Parkování za poplatek. GPS: 50°4'12.8"N, 17°14'33.1"E

» Více trasa na serveru nebo


z chaty do Karlova pod Pradědem

Délka trasy asi: 13 km, odhadovaný čas: 15 min
Podlesím dále po silnici druhé třídy č. 450 na Hvězdu. Z Hvězdy doleva směr Malá Morávka po silnici č. 445 až do Morávky. V Malé Morávce odbočit doprava do Karlova p. P. GPS: 50°1'6.8"N, 17°17'43.7"E

» » Více trasa na serveru nebo


z chaty do Bruntálu

Délka trasy asi: 11 km, odhadovaný čas: 15 min
Z Podlesí přes Starou Rudnou, Novou Vésku a Staré Město až do Bruntálu. GPS: 49°59'24.1"N, 17°27'53.2"E

» Více trasa na serveru nebo


z chaty na Slezskou Hartu (hráz)

Délka trasy asi: 29 km, odhadovaný čas: 30 min
Z podlesí do Bruntálu. V Bruntále odbočit nejdříve na směr Olomouc a potom za rybníkem doleva na silnici č. 452. Přes Mezinu, Dlouhou Stráň, Rázovou a Leskovec nad Moravicí až na hráz Slezské Harty. GPS: 49°53'16.2"N, 17°34'42.9"E

» » Více trasa na serveru nebo


z chaty na Hrad Sovinec

Délka trasy asi: 36 km, odhadovaný čas: 40 min
Podlesím dále po silnici č. 450 na Hvězdu. Z Hvězdy doleva směr Malá Morávka po silnici č. 445 až do Morávky. Dále přes Dolní Moravici a Harrachov až do Rýmařova. Z Rýmařova po silnici č. 445 do Stránského. Za Stránským rovně a přes Křížov až na Sovinec.
GPS: 49°50'11.9"N, 17°14'50.4"E

» Více trasa na serveru nebo


z chaty na Rešovské vodopády

Délka trasy asi: 32 km, odhadovaný čas: 40 min
Podlesím dále po silnici č. 450 na Hvězdu. Z Hvězdy doleva směr Malá Morávka po silnici č. 445 až do Morávky. Dále přes Dolní Moravici a Harrachov až do Rýmařova. Z Rýmařova po silnici č. 370 směr Horní Město a v obci Skály odbočit doleva na Rešov.
GPS: 49°52'51.9"N, 17°13'16.3"E

» Více trasa na serveru nebo
CHKO Jeseníky


Lyžování v Jeseníkách


Cyklistika v Jeseníkách


Slezská Harta


Wellness centrum Bruntál


Památky Bruntál

 


Karlova Studánka


Hrad Sovinec


Rešovské vodopády


vybavení chaty

 


kontakty

 

Celoročně obyvatelná zděná chata
s kapacitou
8 lůžek (+ postýlka),
k dispozici
televize, krb, vybavená kuchyně, zahradní bazén, ruské kuželky, trampolína, atd.

Adresa:    Světlá Hora 793 31
                    Podlesí č.p. 35

Mobil:    +420 732 811 915
Mobil:   
+420 724 158 064

© 2012 CHATA BENEŠ                   Úvod            Chata a její vybavení            Okolí a zajímavosti            Ceník            Storno podmínky            Kontakty